Walec ? maszyna lub część maszyny służąca do walcowania (np.
Używane są najczęściej do prac końcowych w robotach drogowych, dogęszczania górnych warstw nasypów, zagęszczania podsypek pod fundamenty. walce wibracyjne - jednoczesne oddziaływanie statyczne i dynamiczne, odpowiedni układ wirujących mas zapewnia drgania o częstości do 50 Hz.
Ich głębokość oddziaływania sięga 2 m. ze względu na sprężystość wałów walce stalowe walce ogumione (wały podatne w formie zestawów kół ogumionych) ze względu na kształt wałów gładkie okołkowane tarczowe siatkowe kompaktory ze względu na liczbę i usytuowanie wałów jednowałowe dwuwałowe dwuosiowe trzywałowe trzyosiowe trzywałowe dwuosiowe czterowałowe dwuosiowe ze względu na napęd ręcznie prowadzone przyczepne samojezdne (z napędem na jedną, dwie lub trzy osie) zdalnie sterowane ze względu na konstrukcję ramy sztywne przegubowe walce kombinowane ? połączenie różnych rodzajów wałów walce specjalne ? do zagęszczania skarp, rowów, wysypisk odpadów Dodatkowo w walcach jako osprzęt wspomagający stosuje się czasem lemiesz.Koparka ? maszyna do robót ziemnych, służąca do oddzielania urobku od gruntu i przeniesienia na środki transportowe lub na składowisko.
Są maszynami powszechnie stosowanymi wszędzie tam, gdzie zachodzi właśnie konieczność takich procesów, stąd wykorzystywana jest powszechnie przy pracach ziemnych budowlanych, transportowych lub górniczych. Zasadniczo podziału koparek dokonuje się na dwie podstawowe grupy w zależności od charakteru pracy: koparki pracujące w cyklu przerywanym, tzn.
pomiędzy kolejnymi etapami pracy naczynia urabiającego występują etapy pomocnicze, takie jak przeniesienie naczynia z urobkiem, jego opróżnienie i powrót do pozycji pracy; stąd, że wyposażone są w jedno naczynie urabiające, nazywane są koparkami jednonaczyniowymi; jest to grupa koparek najpowszechniej znanych i stosowanych koparki pracujące w cyklu ciągłym, tzn.kolejne etapy pracy naczyń urabiających następują jedno po drugim w sposób ciągły, wyposażone w wiele naczyń urabiających połączonych zamkniętym łańcuchem lub ustawionych na kole czerpakowym; grupa ta określana jest jako koparki wielonaczyniowe Podział w zależności od osprzętu roboczego: podsiębierne ? kopie pod siebie, pracuje z poziomu terenu, przedsiębierne ? współpracuje ze środkiem transportu, pracuje zjeżdżając do wykopu, pracuje z poziomu wykopu chwytakowe ? (do wykopów jamistych)-opuszcza się łyżka, nabiera i unosi grunt zbierakowe ? zbierak wleczony po ziemi na linie odspaja grunt, może być stosowany do wszystkich rodzajów wykopów. Do ciekawych zastosowań koparek należy koparka podwodna przeznaczona do eksploatacji morskich złóż minerałów, tzw.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Koparka.