Głównym celem i założeniem leczenia ortodontycznego jest osiągnięcie wysokiego poziomu estetyki oraz prawidłowej funkcji narządu żucia.
Chodzi więc o nic innego, jak skorygowanie wad zgryzu oraz właściwe umiejscowienie wykrzywionych zębów. Najczęściej z usług ortodontycznych korzystają dzieci, które posiadają już uzębienie stałe, oraz młodzież w wieku dorastania. Jednak coraz częściej zdarza się, że na leczenie ortodontyczne decydują się również dorośli. Aparaty ortodontyczne muszą być dobrane indywidualnie do pacjenta, żeby mogły właściwie spełnić swoje zadanie korygowania niedoskonałości.Głównym narzędziem profilaktyki próchnicy zębów jest edukacja zdrowotna w zakresie dbania i higieny jamy ustnej.
Innymi działaniami na rzecz profilaktyki jest dostarczanie fluorków do organizmu, szczotkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania oraz nici dentystycznych.
Gabinety stomatologiczne także oferują działania z zakresu profilaktyki, takie jak instruktaże higieny, higienizacje czy skaling.
Stosowanie odpowiednich działań profilaktycznych, być może nie uchroni całkowicie od próchnicy, ale z pewnością przeszkodzi w jej rozwoju poprzez pozbawianie odpowiednich warunków dla rozwoju bakterii.Niewielu z nas myśli z radością o odwiedzeniu dentysty.Stomatolog leczy zęby, przyzębie, błony śluzowe oraz różne inne tkanki, natomiast dentysta ma nieco mniejszą pulę działań, ponieważ zajmuje się głównie zębami. W takim razie teraz ważniejsze pytanie, kiedy odwiedzić gabinet dentystyczny? Najprościej mówiąc kiedy czujesz ból zębów.
Są różne rodzaje bólu zębów i jeśli jakikolwiek z nich utrzymuje się przed dłuższy czas to pomimo strachu powinieneś odwiedzić dentystę bądź stomatologa. Jednym z sygnałów, które alarmują, że trzeba się przemóc i pójść do gabinetu dentystycznego jest krew pojawiająca się przy szczotkowaniu zębów. Nie sporadycznie, a za każdym razem. Kiedy dostrzeżesz, że ząb się rusza lub miałeś wypadek, który związany jest z zębami, nie trać czasu- udaj się do dentysty.Konieczność leczenia stomatologicznego bez wątpienia nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, których może doświadczyć człowiek.Jednak posiadanie zdrowych zębów, które nie bolą, jest jedną z ważniejszych spraw w codziennym funkcjonowaniu.
Na szczęście podczas leczenia stomatologicznego często używane są odpowiednie środki znieczulające, które sprawiają, że podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Najczęściej są to miejscowe znieczulenia, podawane za pomocą specjalnej strzykawki.Dzięki odpowiednio dobranemu znieczuleniu do rodzaju zabiegu oraz pacjenta, proces leczenia stanowi mniejszy dyskomfort.
Dzięki znieczuleniu pacjenci nie muszą się obawiać bólu podczas leczenia stomatologicznego.Każdy z nas, zwraca uwagę na piękny, biały uśmiech, który podkreśla nasz charakter, image i nastrój.
Społeczeństwo odbiera nas jako ludzi sukcesu, z poczuciem humory ponieważ wygląd i nasza kreacja są estetyczne i miłe dla oka. Rola, jaką pełni dzisiaj gabinet dentystyczny jest bardzo ważna. Idea stomatologa jak i dentysty jest jedna. Estetyka, uśmiech i zdrowie zębów to dla fachowców najważniejszy cel. Dentysta w dużej mierze zajmuje się leczeniem uzębienia, higienizacją oraz wybielaniem zębów.Stomatolog zaś, walczy głównie o prosty zgryz.
Dentysta jak i stomatolog to zawód rozwojowy.
Specjaliści cały czas, muszą być na bierząco z nowinkami medycznymi.
Muszą kochać swoją pracę, a gabinet dentystyczny powinien być prowadzony z zamiłowaniem.