Mianem tej pierwszej określa się naukę wykonującą pomiary na znacznie większych obszarach, w których należy uwzględnić kulistość Ziemi.
Inne podziały są wyróżniane ze względu na kilka czynników, takich jak rodzaj i cel pomiarów.
Rodzaj pomiarów dzieli się na dwie odgałęzienia ? poziome i pionowe, a przykładowymi celami mogą być pomiary miejskie lub górskie. Ostatni wyodrębniony podział geodezji jest ze względu na wykorzystywane narzędzia i stosowane metody.Przykładowymi narzędziami używanymi w geodezji są, między innymi, tachimetr, używany do pomiaru kątów poziomych i pionowych oraz tyczka geodezyjna, która służy do oznaczania danego punktu.
Geodeci w swojej pracy używają także statywów, na których montują urządzenia pomiarowe.Wszystkie te przyrządy muszą być skonstruowane bez żadnych usterek technicznych, żeby wskazywane przez nie wartości były bezbłędne.
Pomiary wykonuje się w celu określenia położenia danych obiektów na siatce współrzędnych geograficznych oraz żeby określić wysokość danego obiektu.
Pomiary powykonawcze należą do grupy pomiarów bezpośrednich, co znaczy, że wymagają bezpośredniego kontaktu z nieruchomością czy przedmiotem mającym być celem pomiarów.Inwentaryzacja powykonawcza jest potrzebna, żeby wprowadzić zmiany do dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.