Fotoogniwa są stosowane przede wszystkim jako trwałe i niezawodne źródła energii w elektrowniach słonecznych, kalkulatorach, zegarkach, plecakach, sztucznych satelitach, samochodach z napędem hybrydowym, a także w automatyce ? jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory w fotometrii.
Inne zastosowania to: elektronika użytkowa, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych i wspomaganie sygnalizacji świetlnej; zasilanie elektroniki promów i sond kosmicznych, stacji orbitalnych i sztucznych satelitów ziemi (w przestrzeni kosmicznej promieniowanie słoneczne jest o wiele silniejsze); doładowywanie akumulatorów w dzień i wykorzystywanie energii w nocy na jachtach, kempingach, domach jednorodzinnych; zasilanie układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo-rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej; zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej; produkcja energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Najnowsze panele fotowoltaiczne pracują wyłącznie w oparciu o światło dzienne.
Ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku oraz gotowania jest znacznie większa niż możliwości paneli fotowoltaicznych i koniecznym staje się uzupełnienie energii z innego źródła, np.
energii elektrycznej lub ekologicznego gazu płynnego. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczneCo więcej, ważne jest również dbanie o środowisko.
Fotowoltaika (PV) - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów, w porównaniu z tzw.
Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat.
Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika.